Yere düşen izmariti bile görüyor…

Google’ın ehliyet bile almayı başaran kendi kendini süren otomobillerinin dünyayı nasıl gördüğü ilk kez ortaya çıktı. Yolda ilerlediği her saniye 750 MB gibi büyük bir veri miktarı toplayan sürücüsüz otomobiller, yerdeki izmariti bile tespit ediyor.

Google, bir yıl önce ehliyet almayı başaran Toyota Prius marka otomobilinin gerçek dünyayı nasıl gördüğünü ilk kez gözler önüne serdi.

Teknolojik gelişmeleri destekleyen kar amacı gütmeyen Xprize şirketinin etkinliğinde yapılan tanıtımda, sürücüsüz otomobilin çevresini algılama kapasitesi gözler önüne serildi.

Mashable sitesinin haberine göre, iş geliştirme merkezi Idealab şirketinin CEO’su Bill Gross, bulunduğu ortam hakkında saniyede 750 MB veri toplayan otomobilin alıcılarıyla elde ettiği görüntünün fotoğrafını çekti ve Twitter’da paylaştı.

Gross, etkinlikte elde ettiği bilgilere dayanarak, otomobilin hareket esnasında yoldaki sigara izmaritlerini bile tespit edebildiğini belirtti. Gross, “Eğer otomobil yolda sigara izmariti tespit ederse, araçların arasında bir yaya olabileceğini anlıyor. Eğer bir top fark ederse, yolun kenarında bir çocuk veya çocukların oynuyor olduğunu biliyor. Otomobilin sahip olduğu teknoloji beni tek kelimeyle şaşkına çevirdi” ifadesini kullandı.

 

Google, Ağustos 2012’de yaptığı açıklamada, Toyota Prius’un en ufak bir arıza yaşamaksızın 500 km’lik yolu tamamladığını belirtmişti. Şirket, otoyolda elde edilen başarının ardından, daha zor arazi ve şartlarda testlerin yapılacağını belirtmişti.