Windows Makinalarda Php, Apache,Ftp,Phpmyadmin Kurulumu (XAMPP)

XAMPP nedir diye sorarsanız; XAMPPbilgisayarınızda PHP dosyalarını çalıştırmak için bilgisayarınıza Localhost kuran bir programdır.Geniş özellikleri sayesinde sadece PHP değil MySQLdesteğini de yanında sunuyor.Çok sık kullandığım ve ayrıca linux makinalardada kullandığım güzel bir program.XAMPP kurulumunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var ve kurduktan sonra ayarlanması gereken bölümler var bunları size resimli oalrak anlatacağım.

>> Öncelikle güncel XAMPP sürümü olan XAMPP 1.7.1‘i buradan indiriyoruz.

 

>> Kurulumda dikkat edilmesi gereken ilk yer programın hangi dizine kurulu olucağıdır.Bu da C: sürücünün ana dizini olmalıdır.Bu yüzden kurulacağı yeri hiç değiştirmeden devam ediyoruz.

xampp kurulum

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız…)

>> Daha sonra kurulumda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kurulacak sistemlerin seçimi.Bu bölümdeInstall Apache as service ve Install MySQL as service seçeneklerini işaretliyoruz ve Install diyip kurulumu başlatıyoruz…

kurulum devam

>> Kurulum bittikten sonra otomatik olarakXAMPP Control Panelotomatik olarak başlatılacak.Saatin yanında XAMMPlogosunu göreceksiniz.XAMPP Control PanelindeApache ve MySQLseçenekleri işaretli değilse işaretliyoruz ve yanında running yazmıyorsa hizalarında bulunan Startbutonlarını basıyoruz.Kurulum bu kadar şimdi MySQL ayalarını anlatacağım..

xampp panel

>> Bu işlemlei gerçekleştirdikten sonra tarayıcımızın adres satırına http://localhost/yazıyoruz.Açılan sayfadaEngilish linkine tıkalyıp devam ediyoru ve sol tarafta bulunan menüdenSecurity linkine tıklayarak o sayfayı açıyoruz.

Security

>> Açılan sayfada resimde okla gösterdiğim linke yanihttp://localhost/security/xamppsecurity.php linkine tıklıyoruz.

>> Açılan sayfada MySQL SuperUser‘in “root”olduğunu göreceksiniz sizin burda yapmanız gereken şifre oluşturmak bunun için New Password bölümüne şifrenizi yazın ve hemen altındaki satırada aynı şifreyi yazın daha sonra Password Changing butonuna tıklayarak ayarları kaydediyoruz.

mysql root

>> İşlemimiz bu kadar MySQL şifremizi oluşturduk.Yeni bir veri tabanı oluşturmak isterseniz http://localhost/ sayfasından sol menüde bulunana phpMyAdmin linkine tıklayarak açılan sayfada hemen karşınızda duran yeni veritabanı oluştur bölümünden kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

>> C:/xampp/htdocs klasörü sizin Ana dizininiz buraya bir klasör açarsanız çok kolaylıkla işlerinizi yapabilirsiniz.Örneğin buraya “GoldenBlog” diye klasör açarsanız ve bu klasörü tarayıcınızda açmak isterseniz http://localhost/GoldenBlog şeklinde adres çubuğuna yazıp açabilirsiniz.