Uygulama Geliştiricilere Türkcell den Destek..

Son yılların yükselen trendi uygulama geliştirme ülkemizde de ciddi anlamda desteklenmeye başladı. Birçok firmanın bu alandaki yatırımlarına geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından da destek gelmişti. Microsoft’un Açık Akademi projesinin ardından yeni bir destek de Turkcell’den geldi. Firma, Geleceği Yazanlar adını verdiği proje ile mobil uygulama geliştirenlere kaynak ve destek verecek.
Bugün İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile projenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya aralarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de katıldı.
Herkese açık olan projede Android, iOS ve Windows Mobile platformları için uygulama geliştirmek isteyenlere bir dizi destek verilecek. Bu destekler arasında dökümantasyon ve başarılı projelerin hayata geçirilmesi de yer alıyor.

uygulama

13 bin satır kod örneği

Temelleri yaklaşık bir yıl önce atılan Geleceği Yazanlar platformunda şu anda 1200 sayfalık eğitim dokümanı ve 13 bin satır kod örneği bulunuyor. Sürekli yeni eğitimler ile güncellenecek olan platformdan, mobil uygulama geliştirmeye meraklı herkes yararlanabilecek. Soru-cevap bölümü de bulunan siteye üyelik ücretsiz. Geleceği Yazanlar platformunda öne çıkan geliştiriciler ayrıca profesyonel mentorluk desteği de alabilecekler. Verilen eğitimleri en az yüzde 75 başarı ile tamamlayan üyeler ise ‘Başarı Belgesi’ almaya hak kazanıyor. Başarılı olanlar, yılda 2 kez gerçekleşecek mobil uygulama geliştirme belgesi sınavlarına girmeye hak kazanacaklar.

Turkcell’in Geleceği Yazanlar projesi ile mobil uygulama geliştirmek isteyenlere sunduğu en önemli avantajlardan birisi ise altyapı desteği. Mobil uygulama geliştiren kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları çok geniş bir platformda test etme şansı bulacaklarından, geliştirdikleri uygulamayı satışa sunduklarında çok daha az hata ile karşılaşacaklar. Üstelik proje kapsamında geliştirilen başarılı uygulamalar Turkcell’in uygulama mağazası T-Market üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulacak. T-Market’ten indirilen uygulama sayısının 100 milyonu geçtiğini göz önünde bulundurursak, bunun çok önemli bir fırsat olduğunu daha iyi görebiliriz.