Süper gözlük ortaya çıktı

Google, bugüne kadar hakkında birçok söylenti çıkan ve teknoloji alanında çığır açması beklenen gözlük projesinin tanıtımını yaptı. Arttırılmış gerçeklik gözlüğü şeklinde tanımlanan modern ve zarif görünüşü gözlükte mikrofon, kamera internet gibi bir çok özellik bulunuyor. Akıllı telefonların fonksiyonlarına sahip olan gözlüğün üretildiğiProject Glass‘ın testlerine başlandığı Google+ sayfasında resmen yayınlandı. Gözlük; hava durumu, yol durumu, yol tarifi, Google+ sosyal ağı gibi Google hizmetleriyle destekleniyor.

Dünyanın en büyük arama motoru Google uzun süredir gizli labaratuarlarında üzerinde çalıştığı söylenen gözlüğünün tanıtımını yaptı. ‘Project Glass‘ (Gözlük Projesi) adı verilen ürün firmaya ait sosyal paylaşım sitesi Google+ üzerinden duyuruldu. İnternet sitesinde yer alan görüntülerde bir mikrofon ve kullanıcının sağ gözünün üst kısmından internet bilgilerine erişimini sağlayan kısmen şeffaf bir video ekranıyla, sade tasarımlı bir gözlük görülüyor.
Gözlüğü geliştiren ‘Google X’ ekibi ürün ile ilgili açıklamasında “Bu bilgiyi sizinle paylaşıyoruz çünkü bu konuda bir tartışma ortamı oluşturmak ve sizlerin değerli katkılarını almak istiyoruz” dedi.

Gözlük Projesi’nin tanıtım videosunda görünen bazı özellikleri şöyle: Kullanıcı duvara bakınca gözlük o akşamki bir randevusunu hatırlatıyor. Camdan dışarı baktığında ekrandan o gün yüzde 10 yağış ihtimali olduğu bilgisi geliyor. Bir arkadaştan o gün buluşmak isteyip istemediği mesajı gelince gözlüğün ekranında uyarı beliriyor. Kullanıcı buna sesli bir mesajla cevap yollarken, ekranda büyük bir mikrofon görüntüsü hemen her şeyi örtüyor. Ayrıca gözlükteki uygulamalar arasında kullanıcıya küçük oklarla yolunu gösterebilenGoogle Harita, baktığınız şeyi arkadaşlarınızla paylaşmak üzere fotoğrafını çekebilme ve bir video konferans sistemi de bulunuyor.

Ürünün fiyatı ve piyasa ya çıkış tarihi hakkında bilgi verilmezken New York Times gazetesi daha önce ilk gözlüğün yıl sonuna kadar piyasaya çıkacağını ve fiyatının da 250 ila 600 dolar arasında olacağını yazmıştı.

AR-GE’YE BÜYÜK YATIRIM YAPIYOR
Google bu tür buluşlar ve araştırmalar için Google X adı altında kurduğu dışarıya kapalı Ar-Ge merkezinde pek çok farklı alanda çalışma yapıyor. Şirket son olarak biligsayar teknolojisi ve görsel hafızayı dtetikleyecek gözlükler üzerine çalışmalar yapan Dr. Richard DuVal’ı ekibine katmıştı.
Google X laboratuvarlarında Apple’ın sesli arama yapan Siri uygulamasına rakip olacak çok daha gelişmiş bir sesli komut programı üstünde çalıştığı da biliniyor. Google’ın ana hedefi taşınabilir hatta giyilebilir bilgisayarlar üretmek.