Konya Bilim Merkezi Açılıyor…

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, tamamlanma aşamasına gelen Bilim Merkezi’nin yılda bir milyon ziyaretçi çekeceğini ve Konya’nın yeni cazibe merkezlerinden biri olacağını dile getirdi. Akyürek, bilim arenasının ise Türkiye’nin sembolü olacağını kaydetti.

Yapımında son aşamaya gelinen Bilim Merkezi’nde incelemede bulunan Başkan Tahir Akyürek, Konya’nın artık bilimin de merkezi haline geldiğini vurguladı. Akyürek, önümüzdeki 5 yıl içinde Konya’daki üniversite öğrencisi sayısının 130 bini, Konya’daki toplam öğrenci sayısının ise 600 bini bulacağını dile getirdi. Bir eğitim ve bilim şehri olan Konya’nın bu yönünü taçlandıran bir esere Büyükşehir Belediyesi olarak imza attıklarını kaydeden Başkan Akyürek, “Türkiye’nin uluslararası standartta ilk Bilim Merkezi’ni Konya’ya kazandırıyoruz. Bina tamamlanma aşamasına geldi. 100 bin metrekarelik bahçe düzenlemesi tamamlandı. Şimdi Ankara Yolu’nda Bilim Merkezi’ne uygun yol, tretuvar, refüj düzenlemesi yapılıyor. Aynı zamanda Bilim Merkezimize kadar şehir içinden bisikletle ve yürüyüş yoluyla ulaşımı da gerçekleştirmiş oluyoruz. Türkiye’nin yüksek standartlı ilk Bilim Merkezi; planetaryum, gözlemevi, sergi alanları, toplantı salonları, idari merkezlerle Konya’mızın yeni cazibe merkezlerinden ve yeni sembollerinden biri olacak.” dedi.

TÜRKİYE’NİN SEMBOLÜ OLACAK

Bilim Merkezi’nin inşaat aşamasından itibaren Türkiye çapında büyük ilgi gördüğünü kaydeden Başkan Akyürek, şunları dile getirdi: “Bilim Merkezi’nin yılda 1 milyon ziyaretçi çekeceğini düşünüyoruz. Bu da Konya’da yeni bir cazibe merkezi oluşmasını, gelen toplam ziyaretçi sayısının artmasını, Konya’nın bilimle birlikte daha fazla anılmasını sağlayacak. Bilim Merkezi’nden tüm öğrenciler ile bilime ve teknolojiye meraklı olan herkes istifade edecek. Konyamıza anıtsal bir eser kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Akyürek, Konya Bilim Merkezi’nin bilim arenasında Türkiye’nin de sembolü olacağını belirterek, aynı zamanda diğer bilim merkezlerine kaynaklık edeceğini ifade etti.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Bilim Merkezi’nin kendi elektrik ihtiyacını kendisinin karşılayacağını hatırlatan Başkan Akyürek, böylece güneş panelleriyle enerji üretim tesisi fonksiyonunu icra eden Konya’nın ilk tesisi olma özelliğini taşıyacağını vurguladı. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bina ve bahçe düzenlemesi olarak Bilim Merkezi’ne 85 milyon lira harcadığını dile getiren Başkan Akyürek, TÜBİTAK’ın da sergiler için 30 milyon liradan fazla para harcayacağını kaydett

Tags:,