Kamuya AVEA e-imza getiriyor..

Avea TÜBİTAK Kamu SM ile entegrasyonunu tamamladı; Artık kamu kuruluşları elektronik imzaya ek olarak Avea mobil imzayı işlemlerinde kullanabilecek ve bu sayede verimliliklerini artıracak. Ama…
Avea, yenilikçi teknolojileri desteklemeye devam ediyor.

Mevcutta bireysel ve kurumsal kullanıcıların faydalanabildiği mobil imza sertifikasına ek olarak Avea TÜBİTAK elektronik sertifikayı sunmaya başladı. Böylelikle kamu kurum ve kuruluşları da Avea mobil imza kullanılabilecek.

TÜBİTAK Kamu SM entegrasyonu tamamlanması ile birlikte Avea mobil imza sahibi tüm kamu kurum ve kuruluşları doküman yönetim sistemlerinde mobil imza kullanabilecek, çalışanlar mekandan ve zamandan bağımsız olarak evrakları imzalayabilecek.

Böylelikle hali hazırda ıslak imza ve elektronik imza ile yürütülen evrak süreçleri hukuki geçerliliği olan mobil imza ile hızlanırken, kağıt ve kırtasiye malzemelerinden tasarruf sağlanması hedefleniyor.

şeklinde duyurulan kamu kurumlarına mobil imza hizmeti aslında duyurulduğu gibi değil. Özellikle “çalışanlar mekandan ve zamandan bağımsız olarak evrakları imzalayabilecek” kısmı doğru değil. Söz konusu mobil imza sadece yöneticilere verildi. Diğer çalışanlar bundan yararlanamıyor. Kısaca devletin parası ile yöneticiler bu hizmetten faydalandılar. Bunun yanında bir çok yöneticinin faturasını devlet öderken çalışanların iş için kişisel telefonlarını kullanmak zorunda kalmaları da cabası. Tabi bunlarda AVEA’nın suçu yok. AVEA haklı olarak hizmeti duyuruyor.