İsohunt kapandi…

BitTorrent devi isoHunt, 7 yıl süren davada teslim bayrağını çekerek dün kapanma kararı aldı. Kararı açıklayan isoHunt’ın kurucusu Gary Fung, ABD Sinema Filmleri Derneği (MPAA) tarafından açılan 110 milyon dolarlık telif hakkı ihlali davasıyla mücadele etmek için bu kararı verdiklerini belirtti. Kanada vatandaşı olan Fung, ‘geri döneceğini’ belirtirken, MPAA, 7 yıl sonra gelen kararın büyük bir zafer ve telif hakları davalarında bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

TechWeek sitesinin haberine göre, mahkemenin belirleyeceği ceza miktarı 110 milyon dolar yerine 2-4 milyon civarında olacak. Site, 10 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren isoHunt’ın telif hakkı ihlal edilen materyal içermediğini, tersine yasal ve yasa dışı içerik için korsanların tercih ettiği bir platform olarak kullanıldığını belirtti.

“GERİ DÖNECEĞİM”

13.7 milyon aktif BirTorrent bağlantısı içeren isoHunt’ın, aylık aktif kullanıcı sayısı 51 milyonun üzerindeydi. Dünyanın en çok ziyaret edilen 500 sitesinden biri olan isoHunt, ABD’nin California eyaletindeki bir mahkemede süren davayla faaliyetine son verdi.

Fung, 10.5 yılın ardından gelen kapanma kararına yönelik açıklamasında, “Hayatım isoHunt olmadan eskisi gibi olmaycak. İleride yapacaklarım için Google blog sayfamı takip edin” dedi.

Fung, mesajının sonunda, “Geri döneceğim” ifadesini kullandı. Fung, 2012’de düzenlenen Reddit konferasında ABD’nin telif hakları yasalarına saygı duyduğunu, talep üzerine bazı içerikleri çıkardıklarını ancak paylaşımı da desteklemek istediklerini belirtmişti.

kaynak..: ntvmsbc

Tags: