750 milyon SIM kart kopyalandı..

Cep telefonları hayatımızın en önemli yardımcılarından biri oldu. İş kadar ve özel hayat içinde kritik değerde verileri saklayan bu cihazlar hacker’ların elinde silaha dönüşüyor. Siber korsanlar, bilgileri çalıp kişileri tehdit edebiliyor ya da bu verilerle dolandırıcılık için kullanıyor.

Akıllı telefonların yazılım yapısı nedeniyle bu cihazları daha kolay hack’lemek mümkün. Güvenliğinden şüphe eden kişiler, kriptolu cihazları ya da eski model telefonları kullanmayı tercih ediyor. Alman güvenlik uzmanı Karsten Nohl’un NSA’in uyarıları üzerine yaptığı araştırma hiç bir cep telefonunun güvende olmadığını kanıtladı.

Nohl, SIM kartlarda bulunan bir güvenlik açığı sayesinde, istenilen telefona uzaktan erişmenin mümkün olduğunu belirtti. Alman uzman, kendisine verilen her numarayı bir kaç dakika içerisinde uzaktan erişimle yönetebileceğini de açıkladı. Peki, bu tehlikeli açıktan şimdiye kadar kaç cihaz etkilendi. Amerikan Güvenlik Ajansı ve araştırmacılara göre bu saldırılardan 750 milyon telefon etkilenmiş durumda. Operatörler bu güvenlik açığını durdurmak için yeni SIM kartları üretip abonelerinin elindeki mevcut çipleri toplamak zorundalar.

Telefonunuzun Hack’lendiğini Nasıl Anlarsınız?

SIM kartınız ele geçirildiyse bunu tam olarak anlayabilmenizin bir yolu yok. Yine de bir iki ufak yöntemle kendinizi koruyabilirsiniz.

Örneğin, düzenli olarak ses kaybı yaşıyorsanız ve sesiniz sürekli size geri geliyorsa SIM kartınızda teknik bir arıza olabilir ya da o anda uzaktan yönetim sisteminin içerisindesiniz demektir.

Faturanızda ve ya da kontör miktarınızda size ait olmayan harcamalar varsa SIM kartınız ele geçirilmiş anlamına geliyor.