100 GB Yeniden Yazılabilir Blu-Ray’ler Satışta

Verbatim, BDXL ile uyumlu okuyucularda ve yazıcılarda çalışabilen standart bir yeniden yazılabilir Blu-ray Disk üzerindeki depolama alanının dört katı büyüklüğe, yani 100GB depolama kapasitesine sahip bir Blu-ray Disc ürününü piyasaya sürüyor.

Verbatim’in BDA (Blu-ray Disc Association) onaylı ve yüksek kapasiteli yeniden yazılabilir Blu-ray Diskleri kullanıcıların yüksek çözünürlükte fotoğraf, müzik veya HD video dosyalarını 4x yazma hızı ile yedeklemelerine olanak veriyor. 100GB depolama alanına sahip BDXL ™ diskler yaklaşık olarak 40.000′den fazla fotoğraf, 20.000′i aşkın şarkı ve 8 saatin üzerinde HD video depolayabiliyor.

Blu-ray Diskler DVD ve CD ortamlarına göre çok daha fazla depolama kapasitesi sunduğundan, büyük hacimli verileri kaydetmek için çok daha az disk gerekiyor. Standart Blu-ray Diskler tek katmanlı disk için 25 GB kapasiteye, çift katmanlı disk için ise 50 GB kapasiteye sahipken, Verbatim’in BDXL diskinde 100 GB depo kapasitesi sunan üçüncü bir katman bulunuyor. Diskler, çiziklere karşı koruma sağlayan sert kaplamalı özel bir yüzeye sahip.

Verbatim’in BDXL 100GB’lık Blu-ray Diskleri Ekim ayında tüm Avrupa’da 45€ fiyatla satışa sunuluyor.

Japonya’da, Mitsubishi Kagaku Media özellikle kurumsal dokümanların dijital olarak arşivlenmesi için geliştirilmiş 100 GB kapasiteli profesyonel ‘Kurumsal Sınıf’ BD-R BDXLT diskleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Disklerin optimum yeniden yazılabilme kapasiteleri en iyi şekilde Pioneer Corporation’un depolanan bilgileri geri almayı ve daha uzun disk ömrü sağlamak için profesyonel kullanıcılara mükemmel ilk veri kaydı olanağı sunan özel BDR-PR1M ve BDR-PR1MA BD sürücüler ile kullanılır.