Nano Sim Nedir ? Diye Merak Ettim Doğrusu

iPhone 5 ile birlikte hayatımıza girmesi beklenen ve micro-SIM kartlardan çok daha küçük bir yapıda olan nano-SIM kartlar, getirdiği avantajların yanında kullanıcıları da bazı noktalarda epey zorlayacak.

Apple, iPhone 4 ile birlikte mikro SIM kartlara geçiş yapmış ve bu teknolojinin kullanımını artırmayı hedeflemişti. Nitekim firma, bu stratejide başarılı oldu ve diğer firmalar da bazı cihazlarında bu SIM kartları kullanmaya başladı. Ancak Apple, SIM kartları daha da küçültme hedefinde. Bu konuda yeni bir standart geliştiren firma, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI)’ye başvurdu.
ETSI, 4. Nesil SIM kart tasarımı için standartları belirleme konusunda çalışmalar yapıyor. Bu konuda kurula başvuran Apple, Nokia ve RIM 3 farklı SIM kart tasarımına sahip. Kurul, bu tasarımlardan birini seçecek ve standart kabul edecek.
Apple, kendi hazırladığı SIM kart tasarımını kabul ettirebilmek adına ilginç bir hamle yaptı ve bu standardı diğer firmalara ücretsiz lisanslayacağını duyurdu. Yani eğer bu standart kabul edilirse, Apple bu teknoloji kullanmak isteyen şirketler para talep etmeyecek. Nokia ise bu hamlenin, ETSI’nin gözünü boyamak adına yapıldığı görüşünde.
ETSI’nin Perşembe günü vereceği karar öncesinde Apple’ın SIM kartı The Verge adlı site tarafından görüntülendi. Şuan kullanılan mikro SIM kartların plastik bölümünün tümüyle kesilmiş versiyonu gibi duran bu SIM kartın, Nokia ve RIM’in tasarımlarına göre daha standart bir yapı sunduğu söyleniyor. Nitekim itirazlar da bu noktada yoğunlaşıyor. Nokia tarafı, Apple’ın tasarımının rahatlıkla mikro SIM kartlarla karıştırılabileceğini, bu sebeple de yanlışlıkla desteklenmeyen cihazlara takılabileceğini düşünüyor.
ETSI, standartları belirledikten sonra üreticiler nano SIM’leri kullanmaya başlayabilecek. Daha küçük olan bu SIM kartların telefonların batarya ve komponentleri için daha fazla alan sağlaması hedefleniyor.

İnternette bu konuyla ilgili bir araştırma yaptım.. Şuan kullandığımız sim kartlardan boyut farkından başka bir fark bulamadım