Galaxy S4 Teknik Özellikler

Samsung’un 27 Nisan’da Türkiye’de satışa sunmaya başladığı yeni amiral gemisi Galaxy S4, pek çok otorite tarafından merakla beklenen bir model. 50 milyonluk satış başarısını geçen Galaxy S3’ten sonra, firmanın nasıl bir model çıkaracağı ve bu başarıyı ne kadar ileriye taşıyacağı soruluyordu.
16 GB’lık dahili hafızaya sahip sürümün 1999 TL’den satışa sunulduğu telefonun, 32 ve 64 GB’lık seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca tüm modellerin microUSB desteğine sahip olduğunu hatırlatalım.
Exynos 5 Octa işlemci kullanılıyor
Samsung, Türkiye’de 1.9 GHz hızında çalışan Snapdragon 600 işlemci değil de, kendi ürettiğ vei toplamda sekiz çekirdeğe sahip Exynos 5 Octa işlemcili modeli kullanıyor.
Samsung’a göre iki işlemci benzer deneyime sahip olsa da, yapılan pek çok teste göre Exynos 5 Octa’nın özellikle PowerVR SGX544MP3 tabanlı grafik birimi, daha iyi bir oyun performansı sunuyor. Özellikle Türkiye pazarı bu konuda şanslı diyebiliriz.
Exynos 5410 diye de adlandırılan Exynos 5 Octa işlemcisi, aynı anda 8 çekirdeği aktif olarak çalıştırmıyor. Yüksek performans gerektiren durumlarda, 1.6 GHz hızında çalışan 4 adet ARM Cortex A15 tabanlı işlemci devreye giriyor. Eğer düşük performansın gerektiği durumlar yaşanıyorsa, etkili bir tasarruf için devreye 1.2 GHz hızında çalışan 4 adet ARM Cortex A7 çekirdeği devreye giriyor.

Etkileyici ekran
Uzun yıllardır Samsung’un AMOLED ekranlarındaki PenTile dizilimini eleştirdik. Çünkü bu dizilim sayesinde, piksel aralıkları teoriden çok daha belirgin bir şekilde görünüyordu. Galaxy S4’ün yeni AMOLED ekranı, son derece başarılı.
Full HD çözünürlüğündeki AMOLED ekran, beklenilenin aksine yine Pentile dizilime sahip. Hem Full HD’nin yüksek çözünürlüğü hem de yeni PenTile diziliminin etkisiyle görüntü, neredeyse IPS ekranlar kadar keskin ve berrak. Özellikle gerçek siyah rengini verebilmesi ve beyaz renkleri de mavi tonlarında vermemesi sayesinde, uzun süre en başarılı ekranlar arasındaki yerini alacak gibi görünüyor.
Samsung’un yeniden geliştirdiği ekran, yeşil – sarı PHOLED materyallerden oluşutulmuş yapıda. Samsung’un uzun süredir çalıştığı ekran teknolojisi, mevcut AMOLED ekranlara göre yüzde 25 civarı daha az güç tüketiyor.
Ekrana eklenen yeni özellikler
Galaxy S4’ün ekranı Air View özelliği sayesinde dokunmadan da dokunma imkanını kullanıcılara sunuyor. Böylece Galaxy Note modellerinde kalemle yapabildiğimiz işlemleri, elimizle de yapabiliyoruz. Mesela maillere bakarken üzerinde elimizi tutarak, detayları görüntüleyebiliyoruz. Ayrıca ekranı Lumia 920’deki gibi eldivenle de kullanabiliyoruz.
FM radyo yok!
Samsung, Galaxy S4’te dahili FM Radyo kullanmamış. Standart radyo yayınlarını takip edemeyeceğimiz Galaxy S4, radyo severler için şimdiden soru işareti oluşturmaya başladı. Özellikle radyoda pek çok programı takip etmeyi seven kullanıcılar için, internet radyoları pek alternatif olacak gibi gözükmüyor. Ayrıca ülkemizde mobil internet hala çok uygun fiyatlara sahip değil.