E-POSTANIN ADI DEĞİŞTİ!!!

Kayıtlı elektronik posta sistemi uygulamaya geçti!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Noterler Birliği (TNB) ve Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın faaliyete soktuğu Kayıtlı Elektronik Posta gönderimi konusunda lisans alan ilk özel kuruluş olan ‘Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Elektronik Posta (TNB KEP) sistemi uygulamaya geçti.

Kanunda da belirtildiği üzere noterliğin bir kamu hizmeti olduğunun belirten Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, “Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen görevleri yaparlar. Bu görevler, 1972 yılından beri Türkiye Noterler Birliği çatısı altında yürütülmektedir” dedi. Hukuku ve güvenliği sağlamanın kendi işlere olduğunu söyleyen Tutar, “Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinden uzak kalmamız söz konusu olamazdı çünkü bu, bizim işimiz. Gelişen ve değişen dünyamızda, Türkiye Noterler Birliği’nin de teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak varlığını sürdürmesi ve sistemin içinde yer alması, başta Türk hukuk sisteminin devamını sağlamak bireysel ve kurumsal anlaşmazlıkların, toplumsal bir sorun haline gelmemesi için verilmiş önemli bir karardır. KEP Hizmet Sağlayıcı olarak BTK tarafından lisanslanan ilk özel kuruluş olmaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra e-postanın yeni adı KEP olacak ve TNB KEP’le birlikte anılacaktır.” şeklinde konuştu.

Kayıtlı Elektronik Posta sisteminin bu konuda ciddi bir katkı sunacağına inandığını aktaran BTK Başkanı Tayfun Acarer de “Elektronik ortamda yapılan her iş ve işlem, günlük yaşamımızın kalitesini artıracak şekilde etki yapmaktadır. Dolayısıyla bir taraftan bunların yaygınlaşmasını sağlarken diğer taraftan da güvenlik ve güvenilirliklerinin sağlanması gerekmektedir. Siber güvenlik konusu da her zaman önemle üzerinde durduğumuz konuların başında gelmektedir. 50 milyona yakın internet kullanıcısı bulunan, 640 kamu hizmetinin e-devlet üzerinden sunulduğu ve 14,5 milyon kayıtlı e-devlet kullanıcısı bulunan; kritik altyapıların elektronik ortama aktarılmış olduğu, eğitimden sağlığa, eğlenceden ticarete kadar bir çok alanda dijital ortamın kullanıldığı Türkiye’ye Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinin hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’e TNB KEP üst yönetimi tarafından Türkiye’nin iletişim altyapısına yaptıkları yatırımlardan ve KEP konusunda gösterdikleri vizyoner yaklaşımdan dolayı teşekkür plaketi verildi.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik yazışma ve bildirim olarak tanımlanıyor. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen KEP uygulaması, tüm e-iş süreçlerini hızlandıracak güvenli bir iletişim altyapısı sunuyor.

KEP, ihtar, ihbar, başvuru, dilekçe, sözleşme feshi, ihale, teklif, sözleşme paylaşımı, şirket beyannameleri, fatura, ekstre, talimat gibi gönderileri, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi bildirimleri, elektronik ortamda yapabilmeyi sağlıyor. Bu iletileri yasal bir bildirim haline getirerek, güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırıyor. Ayrıca, KEP ile kurumlar yasal tebligatları elektronik olarak alabilecek.