3D YAZICILAR AKLINIZI ALACAK…

Son aylarda teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından biri 3D yazıcılar. Bu teknoloji ile üretilen silahlar her ne kadar kamuoyunda bir çekinceye sebep olsa da hayatınızı kolaylaştıracak birçok ürünü evinizde kolayca üretebilme olanağı sağlıyor. Üstelik bu yazıcıları elde etmek için çok yüksek bedeller ödemiyorsunuz.

Yüzyılın Teknolojisi Olarak Görülüyor

3D teknoloji akademik çevrede yüzyılın teknolojisi olarak görülüyor. ABD’de aralarında Rice Üniversitesi, Harvard ve MİT’nin bulunduğu birçok üniversite şimdiden bu teknoloji ile neler yapılabileceğini araştıran özel laboratuarlar kurdu. Bazı özel firmalar ise 3D yazıcılar yoluyla üretim yapmaya başladı bile.

3D yazıcı ile canlı hücrelere sahip insan kulağından, oyuncağa, müzik aletlerinden, ingiliz anahtarına kadar nerede ise herşey üretilebiliyor. Uzmanlar ileride geliştirilecek dev yazıcılar ile çok katlı binaların yapılmasının dahi mümkün olabileceğini belirtiliyor.
3D YAZICI
Canlı Bir Kulak Üretildi!

Farklı yöntemler ile üretim yapan çeşit çeşit yazıcı bulunuyor. Bunların mürekkebi de yazıcının çeşidine göre farklılık gösteriyor. ‘Mürekkep’ yerine göre paslanmayan bir çelik, canlı hücrelerden oluşan bir sıvı yada plastik bir madde olabiliyor.

Cornell Üniversitesi Profesörlerinden Lawrence Bonnasar, geliştirdiği canlı hücreleri bu teknoloji sayesinde bir araya getirerek canlı bir kulak üretmeyi başardı. Profesör Bonnasar, 3D yazıcı tekniğinin diğer tekniklerden farklı olarak istedikleri gibi düzgün kulak elde etmelerine olanak sağladığını ifade ediyor.

Bomba İddia: Bir Evi 20 Saatte Yapmak Mümkün Olacak!

Güney California Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisi Behrokh Khoshnevis sıfırdan bir ev yapabilecek 3D yazıcı üzerinde çalışmalar yapıyor. Geliştirdiği küçük model 3D yazıcı ile duvar örmeyi başaran Khoshnevis, dev yazıcılar sayesinde 20 saatte bütün bir evin yapılabileceğini ifade ediliyor.

3D yazıcı hareketli parçalardan oluşan bir ürünü üretmeyi de mümkün kılıyor. Z Şirketi adlı Amerikalı bir firma geliştirdiği yazıcılar sayesinde önceden özel cihazlarla taramadan geçirdiği bir ingiliz anahatarını yazıcıdan tek seferde üretebiliyor. Üstelik bu teknoloji istediğiniz renkte üretim yapmanızı da sağlıyor.

Basit Ev Aletlerini Rahatlıkla Üretebileceğiz!

Bununla birlikte evinizde kullanabileceğiniz basit teknoloji diyebileceğimiz 3D yazıcılar da mevcut. Bu yazıcılarda biblo, bardak,musluk başlığı ve kapı kolu gibi basit ama işe yarar araç gereçleri evinize üretebilirsiniz.

New York’ta kurulan MarketBot adlı firmanın ürettiği yazıcılara 2 bin 200 ile 3 bin dolar arasında değişen fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 3D tarayıcının fiyatı ise 1400 dolar civarında.